Forum serwisu www.borkowska.info

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum się rozrasta, zapraszajcie sąsiadów, sąsiadki, krewnych i znajomych królika :)

Autor Wątek: zielen  (Przeczytany 4665 razy)

senja

• Czytelnik
  • *
zielen
« dnia: 07 Marzec 2010, 14:08:09 pm »

Dzien dobry! Jakie maja Panstwo opinie na temat ofert - projektow zagospodarowania zieleni wokol bloku, przeslanych przez Administracje? Do kiedy mamy czas lub moze ustalimy go wewnetrznie, aby zdecydowac sie na ostateczna wersje?

kini@

• Czytelnik
  • *
    • Email
Odp: zielen
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Marzec 2010, 20:14:08 pm »

Witam, wydaje nam się że wersja pana Kliczewskiego jest nieco przesadzona.
Wersja pani Magdaleny Pypeć podoba nam się co do założenia (również ceny), dwa równomierne rzędy zieleni powinny ładnie wyglądać od strony frontowej, ale niestety zieleń przez nią zaproponowana to tylko zieleń niska - krzewy, możnaby poprzeplatac wyższymi drzewkami , żeby stworzył się szpaler zieleni od strony parkingu. Natomiast co do strefy na tyłach budynku fajnie byłoby żeby zrobić coś skromnego ale wspólnie z sąsidującymi wspólnotami żeby całość dość jednorodnie wyglądała.
Takie jest moja opinia , ale czekamy na wypowiedzi pozostałych zainteresowanych mieszkańców, jeżeli doszlibyśmy w niedługim czasie do spójnych wniosków może udałoby się coś posadzić na wiosnę    :-).

wojtek

• Sporadycznie coś napisze
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Marzec 2010, 18:47:36 pm »

Zgadzam sie. Obie oferty wymagaja przemyslenia.
Dzisiaj udalo mi sie przekazac oferte 3 osobie z trojki wspolnoty (dotychczasowe maile wracaly).
Chcialbym poczekac az zapoznaja sie z nimi, spotkac sie i porozmawiac, najlepiej wspolnie. Kontaktowalem sie z administracja, blok 15 rozniez mysli o posadzeniu roslin tego roku, robia rozeznanie czy decydowac sie na firme czy prace wykonac we wlasnym zakresie.

wojtek

• **
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marzec 2010, 23:47:51 pm »

W chwili obecnej mamy projekt za ok 5tys zl. W cene wliczone sa rosliny, pelen zakres prac, jednorazowe przyciecie roslin i gwarancja roczna na wykonane prace.
Cena jest juz po wstepnej negocjacji. Wczesniejsza oferta byla bogatsza ale i drozsza (obejmowala wiekszy obszar).

Pojawia sie w tym momencie pytanie czy mozemy sobie pozwolic na finasowanie calosci ze zgromadzonych dotychczas srodkow (fundusz remontowy).
Czy mozliwa i akceptowalna bylaby forma jednorazowej doplaty przez wszystkich mieszkancow bloku (np. 100zl / lokal)? Jesli zdecydujemy sie na sadzenie, najlepiej zrobic to z poczatkiem kwietnia z wiadomych przyczyn.

Jakie jest Wasze zdanie, drodzy sasiedzi?

senja

• Czytelnik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Marzec 2010, 16:32:48 pm »

z mojej strony jak najbardziej akceptowalna bylaby jednorazowa oplata na posadzenie zieleni (a w czesci tylko pobrana z funduszu remontowego), ale oczywiscie niech wszyscy wyraza swoje zdanie,

pozdrawiam

tm23

• Czytelnik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Marzec 2010, 23:12:32 pm »

witam sąsiadów
Rozmawiałem dzisiaj z administracją i na koncie wspólnoty na koniec roku 2009 poza funduszem remontowym mamy ok. 2600zł. Z tym że w tej kwocie ok 2000zł stanowią nasze wpłaty na legalizację liczników.  W związku ztym moja propozycja jest taka aby cała tą sumę pożyczyc na zieleń czyli około 2600zł a brakującą resztę zebrac w formie jednorazowej zrzuty, tak aby już nie ruszac tego i tak niewielkiego funduszu remontowego na doraźne potrzeby. Natomiast fundusz na liczniki rozratowac trzeba będzie na nowo i podnieśc stawkę(obecnie płaciliśmy chyba 14zł/miesiąc więc trzeba to będzie zwiększyc do ok. 20 może kilku zł).
Dajcie znac jakie są wasze opinie?
Zachęcamy szersze grono sąsiadów do aktywności na forum.
pozdrawiam

tm23

• Czytelnik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Kwiecień 2010, 18:53:52 pm »

witam
przesyłam link do szkicowej wizualizacji naszej zieleni wkoło bloku:

http://picasaweb.google.pl/100559904551028772979/Borkowska17BZielen?authkey=Gv1sRgCNbBstj36bv7ywE#

pozdrawiam

kaka

• Czytelnik
  • *
    • Email
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Kwiecień 2010, 22:21:33 pm »

witam
jesteśmy jak najbardziej za realizacją zieleni jednak popatrzmy realnie na finanse :). Jezeli nie uda się obniżyć kosztów realizacji projektu rzeczywiście będzie trudno.  Zastanawiam się na ile jest realne pokrycie zieleni ze składki, która ma sens jedynie jako solidarna akcja i pewnie chwilę zajmie przekonanie wszystkich mieszkańców. Jeżeli ktoś nie będzie miał ochoty lub możliwości się dorzucić będzie konieczne zwiększenie składki dla wspierających projekt.
Może jest alternatywa, np częściowa realizacja projektu, przykładowo w 2 etapach rok po roku z pieniędzy zaoszczędzonych w rozliczeniu rocznym. Tak byłoby łatwiej gdyż wystarczy podjąć decyzję w głosowaniu. Podoba mi się pomysł pożyczenia dostępnej kwoty 2600 za co można wykonać częsciowo zieleń np tylko przed budynkiem na ile wystarczy pieniędzy, a za rok można dokonczć realizację w miarę funduszy. Proszę Was o opinie co sądzicie o takim rozwiązaniu.
Inna sprawa którą chcemy poruszyć to dostępne fundusze. Ciągle nie jest to dla nas jasne gdzie się podziewają pieniądze za 2008 r., które były zaoszczędzone i jak pamiętam z uchwały podjętej na zebraniu miały być przekazane na konto wspolnoty, w tym roku pozostało kolejne kilka tysięcy i łącząc oszczędności było by w sam raz na realizację zieleni. Wg nas roczne oszczędności powinny być przekazywane właśnie na takie inicjatywy lub na fundusz remontowy. Proszę o dodatkowe wyjaśnienie jeżeli ktoś z Was zbadał tą sprawę w administracji.
Dziękuję i pozdrawiam

ptica

• Czytelnik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Kwiecień 2010, 14:13:59 pm »

czy jest jakiś deadline dot. decyzji czy projekt wejdzie w życie czy nie? Jeśli się to będzie jeszcze długo ślimaczyć, to nici z tego wyjdą.

Jeśli nie wszyscy mieszkańcy się wypowiedzieli, to może warto przejść się po mieszkaniach i zapytać, kto się decyduje i czy jest w stanie dołożyć się 100 zł.

Kto jest osobą koordynującą całe przedsięwzięcie? Pan Wojtek?

Co w przypadku jeśli nie wszyscy ze Wspólnoty się zgodzą na dorzucenie się do finansowania? Cienko widzę, żeby np. połowa z właścicieli miała się zrzucać na tzw. dobro wspólne.

Taki zieleniec będzie też wymagał dalszej pielęgnacji (nie tylko proponowane przez firmę jednorazowe przycięcie roślin). Jak to dalej miałoby wyglądać? Robilibyśmy jakieś prace społeczne  ;)? Tchnie to duchem czasów minionych, ale może byłoby to jakimś rozwiązaniem. Przynajmniej byśmy się zbratali  :)

Moje uwagi do projektu: jestem zdecydowanie przeciwna sadzeniu drzew na skwerku przy parkingu. Z projektu, jaki otrzymałam od p. Wojtka i z wizualizacji wynika, że przewidziano sadzenie 3 klonów lub głogów.
Mam bardzo ciemne mieszkanie - na parterze, okna na NE a jedyny dostęp światła z południa mam przez wąskie drzwi balkonowe. Posadzenie wysokiego krzewu czy drzewa w linii prostej od mojego balkonu z czasem zabierze resztki światła z mieszkania, które i tak już teraz dociera jakby nie mogło.
Wiem, że to brzmi dość egoistycznie, ale bardzo prosiłabym o wyrozumiałość - niech posadzenie zieleni, które z założenia ma upięknić przestrzeń koło naszego bloku nie spowoduje, że pobyt w mieszkaniach nie będzie już taki miły...

wojtek

• **
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Kwiecień 2010, 11:38:12 am »

W chwili obecnej jest gotowa uchwala wspolnoty. Jestesmy w trakcie zbierania podpisow.

Pewnego rodzaju kompromisem bedzie:
- zrealizowanie projektu Pana Kliczewskiego (przy czym rezygnujemy z sadzenia drzew, obnizy to koncowa kwote o ok 1000zl),
- jednorazowe dofinansowanie mieszkancow (rozlozone na 5 rat po 20zl),
- reszta sfinansowana z funduszu remontowego na zasadzie wewnetrznej pozyczki, w kolejnych latach przychodami z reklamy bedziemy splacac pozyczke,

Oczywiscie wszystkie powyzsze ustalenia beda mogly wejsc w zycie jesli uchwala zostanie przeglosowana tj zaakceptowana przez wiecej niz 50% mieszkancow.

Zadnego deadline-u nie ma, przynajmniej ze strony wykonawcy. Nie mniej jednak wyznacza go pogoda i nadchodzace lato. Jesli cokolwiek chcemy zrobic przed blokiem to nalezaloby to wykonac teraz (w kwietniu, poczatek maja) tak aby rosliny zdazyly sie zaklimatyzowac zanim przyjda upaly. Tak czy inaczej przez pierwszy sezon bedzie konieczne podlewanie w okresie letnim. Jest to rowniez warunkiem gwaracji jaka daje nam wykonawca tj. nie uwzgledni jej jesli usterka bedzie ewidentnie spowodowana zasuszeniem roslin.

Pozdrawiam,
Wojtek,
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2010, 11:42:55 am wysłana przez wojtek »

wojtek

• **
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Kwiecień 2010, 11:51:16 am »

Wracajac do pytania gdzie podziewaja sie pieniadze zaoszczedzone w latach poprzednich... to z tego co sie orientuje to wszystko automatycznie trafia na konto funduszu remontowego.

W zwiazku z tym projekt zieleni o jakim mowimy bedzie wlasnie z tych pieniedzy finansowany. Ogolnie rzecz biorac fundusze jakimi obecnie dysponujemy nie sa duze biorac pod uwage ewentualne koszty napraw, konserwacji np. dachu itp. Dlatego tez decydowalismy sie na wynajem fragmentu zieleni na reklame z ktorej wspolnota "ma kilka groszy".
Prace takie jak wykonanie zieleni itp beda mialy dla nas z roku na rok coraz nizszy priorytet z uwagi na fakt ze nasz blok bedzie coraz starszy.
Dlatego jestem za tym aby zielen wykonac w tym roku mimo, ze jak widac koszty nie sa niskie ale... nizsze nie beda chyba ze sami chwycimy za lopaty ;-) (zreszta rowniez brane to bylo pod uwage w rozmowach miedzy mieszkancami, ktorzy wlaczyli sie w akcje ale pozostaje kwestia narzedzi i ewentualnej gwarancji za wykonane prace a wreszcie brak doswiadczenia z sadzeniu zieleni zdecydowal, ze skorzystanie z zewnetrznej firmy ma sens).

Pozdrawiam,
Wojtek,

wojtek

• **
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Kwiecień 2010, 23:11:13 pm »

Uchwala zostala przeglosowana. Mamy juz poprawiona oferte (pomniejszona o koszty drzewek).
Dodatkowo administracja zasugerowala zeby ta sama firma wykonala przyciecie galezi debu ktory jest przed blokiem.

Z tego co wiem prace zaczna sie najprawdopodobniej w maju. Koniec kwietnia tez jest mozliwy ale mniej prawdopodobny.
Troche niestety trwalo zanim udalo sie zdobyc zgode mieszkancow i firma dostala w miedzyczasie jakies zlecenie.

No ale badzmy dobrej mysli :-)

ptica

• Czytelnik
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lipiec 2010, 01:19:41 am »

Minęły ok. trzy miechy od sadzenia. Efekt - hmmmm... oględnie ujmując: mizerny.

Czy ktoś się zajmie/zajmuje (?) tymi lilipucimi roślinkami od frontu bloku? Jak na moje kaprawe oczko to-to się nie przyjęło. Dość sporo na to wydaliśmy....

Firma ogrodnicza w ramach ceny oferowała przycięcie roślinek... Błagam, jak przytną, to z lupą trza będzie ich szukać!!!

Czy wykonawca przewidywał taki efekt, jaki jest? Czy coś mogą zdziałać, by te roślinki wyglądały mniej rachitycznie?